Coast Capital Savings Leadership Bursary

Coast Capital Savings is a valued Corporate Partner of the BC Games Society and has made a promise “to help build a richer future for youth in our communities”.   Coast Capital activates on this promise through initiatives that support health, build self-reliance and confidence, and inspire youth to become leaders.  Sport is an avenue to achieve all of these and the BC Games provides athletes from across the province with an important competitive opportunity and exceptional experience to learn about teamwork, goal setting, friendship, and community excellence.

Athletes (and youth coaches and officials) at every BC Winter and BC Summer Games have the opportunity to apply for the Coast Capital Savings Leadership Award with a value of $500.  The application will be posted here approximately two months prior to each Games.

2016 BC Winter Games

 

Over 115 applications for the Coast Capital Savings Leadership Bursary were received.  

The following 16 athletes were acknowledged at the Closing Ceremony of the 2016 BC Winter Games on February 28 and were each presented with a $500 bursary.

 

Athlete
Sport
Kootenays (Zone 1)
Molly Miller Skiing - Cross Country
Tyson Nelson
Karate
Thompson Okanagan (Zone 2)
Lucy Elliott
Skiing - Cross Country
Levi Kelbert
Archery
Fraser Valley (Zone 3)
Talia Tvergyak
Netball
Ben Hagkull Basketball - Wheelchair
Fraser River (Zone 4)
Sherilyn Chung
Speed Skating
Milos Miscevic
Karate
Vancouver-Coastal (Zone 5)
Sarah Friedman
Basketball - Wheelchair
Jaedon Chase
Biathlon
Vancouver Island-Central Coast (Zone 6)
Victoria (Tori) Kalyniuk
Speed Skating
Adin Brenner
Gymnastics
North West (Zone 7)
Elizabeth Schulz
Curling
Matthew Steventon
Curling
Cariboo-North East (Zone 8)
Shaya Jeffery
Figure Skating
Alasdair Wilson
Curling
2016 BC Summer Games

 

Over 200 applications for the Coast Capital Savings Leadership Bursary were received.  

The following 16 athletes were acknowledged at the Closing Ceremony of the 2016 BC Summer Games on July 24 and were each presented with a $500 bursary.

Athlete
Sport
Kootenays (Zone 1)
Holly Soetaert (Fernie) Swimming
Seamus Carlyle (Grand Forks) Soccer
Thompson Okanagan (Zone 2)
Hannah Lal (Kamloops) Basketball
Jerry Ziang (Penticton) Soccer (Official)
Fraser Valley (Zone 3)
Jia Kim (Maple Ridge) Canoe Kayak
Kaden McCann (Chilliwack) Towed Water Sports
Fraser River (Zone 4)
 Julia Nick (Port Coquitlam) Softball
Cameron Way (Port Coquitlam) Box Lacrosse
Vancouver-Coastal (Zone 5)
Jasmine Leung (Richmond) Basketball 3X3
Nima Parsakish (North Vancouver) Athletics (Official)
Vancouver Island-Central Coast (Zone 6)
Colette Reimer (Victoria) Triathlon
Isaac McDonald (Port Alberni) Wrestling
North West (Zone 7)
Felicia Brooks (Vanderhoof) Rugby
Brendan Eshom (Prince Rupert) Soccer
Cariboo-North East (Zone 8)
Courtney Cave (100 Mile House) Rowing
Graham Walkey (Prince George) Beach Volleyball
Arif V 216 Izle Ailecek Saskiniz Izle deadpool 2 izle olumlu dunya full izle Dumduzz Adam Izle Uc Harfliler BEDDUA Izle Enes Batur Hayal Mi Gercek Mi Izle